Парк імені Гейдара Алієва є подарунком столиці України від Азербайджану та азербайджанських нафтовиків, подарунком українському народу від азербайджанського з унікальною композицією національних ансамблів. Він був зведений Представництвом Державної нафтової компанії Азербайджанської Республіки (у англійській транскрипції – SOCAR) в Україні. Парк, будучи соціально-культурною інвестицією державної компанії в садово-паркову архітектуру м. Києва, є символічним простором, у якому відображена історія Азербайджану.
Урочисте відкриття Парку, приурочене до 90-річчя загальнонаціонального лідера азербайджанського народу Гейдара Алієва, відбулося 25 квітня 2013 року.
Композиційні елементи Парку імені Гейдара Алієва.
Пам'ятник Гейдара Алієва. Символ державності, цілісності країни. Особистість загальнонаціонального лідера Азербайджану Гейдара Алієва посідає почесне місце серед відомих політичних діячів XX століття. Будучи президентом незалежного Азербайджану впродовж 10 років, Гейдар Алієв прагнув до прогресу, збереження багатоманітної культурної спадщини країни. У стратегічній програмі державного управління він поєднував культурне і духовне відродження з успіхами в економіці та промисловості, здійснюючи їх у єдиному руслі. Гейдар Алієв відіграв величезну роль у світовій нафтовій галузі, підписавши «Контракт століття», який змінив хід азербайджанської історії та заклав фундамент розвитку сучасного Азербайджану.
Бакинська кріпосна стіна. Символ надійності, захищеності народу. У Баку з древніх часів з метою захисту міста від навали ворогів зводилися потужні оборонні споруди – кріпосні стіни. Найбільш рання частина комплексу бакинських кріпосних стін була збудована у ХІІ ст. за часів правління династії Ширваншахів Кесаранідів. Відтоді Баку, обнесений міцними кріпосними стінами з боку моря та суші, був найбільш укріпленою столицею Сходу та недоступною фортецею. У ХVІ ст. протяжність кріпосних стін складала 1500 м. Із настанням Нафтового буму у ХІХ ст. кріпосні стіни Баку вже не використовувалися за призначенням, у їхній оборонній функції вже не було необхідності. Царатом було вирішено їх розібрати. Втім, найдревніша стіна фортеці була збережена і відреставрована. Сьогодні вона є бакинською пам’яткою архітектури протяжністю 600 м.
Герб держави Ширваншахів. Символ міцності держави. Герб держави Ширваншахів із зображенням двох Левів та голови Бика є найдревнішим геральдичним символ Баку. Леви, зображені на ньому символізують кріпосні стіни, а голова Бика – місто Баку. Композиція не гербі означає, що кріпосні стіни вдень і вночі оберігають та перебувають на сторожі жителів міста, охороняють силу і міць держави.
Килим. Символ достатку, багатогранності азербайджанської культури. Єдина в світі копія «восьмого дива світу» – килима «Шейх Сафі», виконана з муранського скла і кераміки, знаходиться у даному парку. Копія килиму з переходом у багатоярусний водоспад є центром садово-паркової композиції, де вода, стікаючи килимом і сходами, потрапляє у велику чашу, символізуючи цим самим джерело життя.
Розмір копії килима «Шейх-Сафі» цілковито збігається з розмірами оригіналу килима – 10,5 х 5,34 м, що зберігається в лондонському Музеї Вікторії та Альберта з 1892 року.
Створення оригіналу килима «Шейх-Сафі» датується 1524 роком. Він витканий вовняними нитками, які донині зберегли яскравість кольорів. Щільність вузлів – головний критерій якості будь-якого килима – досі залишається недоступним еталоном і складає 340 вузлів на квадратний дюйм.
По краях килима виткані наступні рядки: «Немає у мене іншого пристанища у світі, крім твого порога. Немає захисту моїй голові, крім цієї паперті. Робота раба святого місця. МаксудКашані». Підпис майстра – раба Максуда – на килимі витканий не випадково. Майстер знав, наскільки унікальна його праця, інакше б не лишив свій автограф. Втім, чи здогадувався він, що його килим назвуть «Восьмим чудом світу» або «Дивом Сходу», – невідомо.
Ландшафтна композиція – карта Азербайджану. Символ миру і єдності народу. Географічні та природно-історичні умови вплинули на багатство рослинного покрову Азербайджану. 9 з 11 існуючих на Землі кліматичних поясів представлені на території Азербайджану і сприяють поширеності там більше 4500 видів рослин. Розмаїття рідкісного рослинного світу цієї країни представлене і у Парку імені Гейдара Алієва в Києві, де композиції з рослин відображають індивідуальну красу кожної з них. У Парку висаджені: магнолія, клен, слива, тис, сакура, айва, барбарис, кизильник, слива, акація. З цих же рослин створена унікальна ландшафтна композиція – карта Азербайджану, яка символізує мир і єдність народу.